Uzależnienie

Members Of Support Group Sitting In Chairs Having Meeting

Co to jest uzależnienie?

Jest to choroba, w trakcie której diametralnie zmienia się osobowość człowieka. Można powiedzieć, że nałóg odbiera nam naszą tożsamość. Kiedy człowiek systematycznie używa substancji zmieniających jego świadomość (np. alkohol, narkotyki) lub systematycznie zachowuje się w sposób szkodzący sobie (nałogowo uprawia hazard) w jego psychice tworzą się psychologiczne mechanizmy uzależnienia. Utrudnia to prawidłowe funkcjonowanie w sferze psychicznej, fizycznej oraz na płaszczyźnie społecznej.

Kiedy używki stają się chorobą?

Osoby, które cierpią z powodu alkoholizmu, narkomanii, itp. często wiedzą czym jest uzależnienie, jednak trudno im się zidentyfikować z tym problemem. Granica jest bardzo cienka, a kolejne stopnie pogrążania się w nałóg bywają dla chorych trudne do samodzielnego zinterpretowania. Z reguły to osoby z najbliższego otoczenia szybciej dostrzegają problem. Oczywiście pojawiają się sygnały ostrzegawcze, które mogą zwrócić uwagę zarówno samych uzależnionych, np.:

  • gdy czują, że alkohol czy narkotyk odpręża, daje ulgę, redukuje napięcie;
  • gdy zaczynają poszukiwać okazji do wypicia, wzięcia narkotyku, zrobienia zakupów czy sięgnięcia po leki;
  • gdy gra hazardowa, uczucie po spożyciu stają się pożądane i osoba uzależniona jest w stanie zrobić wszystko, by się im oddać;
  • gdy więzi rodzinne zostają zerwane.

Pojawia się w tej sytuacji pytanie: Czy można leczyć uzależnienie? Tak. Aby wyjść z nałogu konieczne są kroki oddziałujące na psychikę, czyli psychoterapia. Znając i rozumiejąc specyfikę nałogu można pomóc odzyskać samego siebie. Jednak kluczowe znaczenie ma postawa chorego. Bardzo ważne jest, aby uzależniony zrozumiał, że ma problem i samodzielnie zdecydował o chęci uporania się z nim. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że terapia przyniesie pozytywne i długotrwałe skutki.

Jak leczyć uzależnienie?

Wspominaliśmy, że jest to choroba, która dotyka sfery psychicznej oraz fizycznej, dlatego leczenie musi obejmować obie te płaszczyzny. Z reguły w pierwszej kolejności w ośrodkach leczenia uzależnień chory przechodzi detoks. Ma on na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, a także „odzwyczajenie” ciała od potrzeby sięgania pod alkohol, narkotyki, leki. Kolejnym krokiem jest rozmowa z psychologiem i psychoterapia. Wiemy też jak leczyć uzależnienie o silnym podłożu psychologicznym, np. seksoholizm, uzależnienie od hazardu, od komputera, od Internetu, itp. Konieczne jest dopasowanie terapii indywidualnie do chorego. Celem leczenia jest przywrócenie osoby uzależnionej do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, ma pomóc także w nawiązywaniu relacji z ludźmi oraz nauczyć asertywności, gdy trafia się okazja do powrotu do nałogu.