Terapia małżeńska – par

Towarzysząca w początkach związku bliskość zaczyna zanikać aż między parą pozostaje milczenie, niedomówienia, wrzaski. Pojawiają się myśli o rozstaniu i poczucie rozczarowania związkiem, dlatego myślicie, że jednym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozwód. Terapia małżeńska ma temu przeciwdziałać. To narzędzie, pomagające przywrócić związek na właściwe tory. Oczywiście istnieją problemy wynikające z faktycznej „niezgodności charakterów”, gdzie pomimo prób wypracowania wspólnej płaszczyzny porozumienia między parą nie może dojść już do porozumienia, jednak warto dać szansę każdemu związkowi. Terapia małżeńska pomaga sprawdzić czy więcej Was łączy, czy dzieli.

 

Kiedy warto skorzystać z terapii małżeńskiej?

W momencie kryzysu, czyli w sytuacji, gdy przestajecie ze sobą rozmawiać, rozmowy kończą się w większości przypadków kłótnią, czy odczuwacie brak bliskości, coraz większe oddalanie się od siebie. Pierwsze co należy sobie uświadomić to fakt, iż nie jesteście jedynym przypadkiem i nie ma powodu do wstydu lub obaw przed próbą uzyskania pomocy z zewnątrz. Gdy nie potraficie już odnaleźć się w danej sytuacji, to warto skierować się do naszego ośrodka na terapię małżeńską. Wiele par przeżywa na różnych etap wspólnego życia kryzysy. Pojawiają się z reguły po zawarciu związku małżeńskiego, po narodzinach dziecka, w momencie dorastania dziecka, po wyprowadzeniu się dziecka z domu, po przejściu na emeryturę.

Na terapię małżeńską możecie zgłosić się tak naprawdę w każdym momencie, często bowiem sama myśl o konieczności udania się na terapię dla par jest sygnałem, że w związku pojawił się kryzys. Ważne jest też kryterium współpracy. Próba odbudowy relacji między dwiema osobami wymaga zaangażowania i szczerych chęci partnerów. Negatywne i krytyczne nastawienie jednej ze stron owszem może uniemożliwić porozumienie, jednak wiele osób z reguły ma mylne wyobrażenie o terapii małżeńskiej. Dopiero podczas spotkania w naszym ośrodku zmieniają podejście i przekonują się, że ich wyobrażenie o współpracy z psychologiem czy psychoterapeutą jest odmienne od rzeczywistości.

 

Terapia małżeńska – przebieg

Współpraca z parą, która odwiedza nasz Ośrodek rozpoczyna się od rozmowy. W trakcie pierwszego spotkania prowadzimy konsultacje z parą, mając na uwadze, że z jednej strony jest to małżeństwo, para osób, które są ze sobą w związku, zaś z drugiej strony mamy świadomość, iż rozmawiamy z dwiema różnymi osobami, mającymi własne potrzeby oraz własne oczekiwania co do związku. Poznajemy sposób ich widzenia oraz poznajemy ich doświadczenia problemu, a także oczekiwania względem siebie. W trakcie konsultacji zależy nam, aby każda osoba z pary miała odpowiednią przestrzeń, dającą możliwość wypowiedzi oraz podzielenia się tym, co jest dla niej ważne.

Konsultacje służą nam do postawienia diagnozy – znalezienia przyczyny kryzysu. Bez rozmów nie mamy możliwości ustalenia, w czym tkwi faktyczny problem, a tym samym przedstawienia rozwiązań terapeutycznych. Dzięki poznaniu każdej osoby ze zgłaszającej się do nas pary, możemy zaproponować wsparcie w postaci pracy terapeutycznej dla pary bądź skierować parę do konsultacji indywidualnej. W niektórych sytuacjach konieczne może być skierowanie do ewentualnej psychoterapii lub terapii indywidualnej osobę z pary.

 

Cel prowadzenia terapii

Głównym celem terapii małżeńskiej jest udzielenie pomocy parom, które przechodzą kryzys. Jest to rozwiązanie, pozwalające na podjęcie próby porozumienia i naprawy relacji, gdy zostały zaburzone, nim szansa na to całkowicie przepadnie. Podczas wspólnych spotkań para uczy się komunikacji, bardzo często stanowiącej przyczynę kryzysów. Terapia ma na celu naukę rozmawiania ze sobą i słuchania się, a także wsłuchiwania się w potrzeby drugiej osoby. Dzięki rozmowie pomagamy zrozumieć i określić swoje potrzeby oraz oczekiwana, a także ocenić własną rolę w danej relacji.

Terapia małżeńska ma także pomóc w zrozumieniu celów bliskiej osoby oraz w uniknięciu przykrej sytuacji utraty szacunku wobec osoby żony czy męża, jak i dla jego przyzwyczajeń.