Terapia alkoholowa

Światowa Organizacja Zdrowia określa alkoholizm jako chorobę postępującą i nieuleczalną, która może doprowadzić do śmierci osobę uzależnioną od alkoholu. Dlatego działania w kierunku wyjścia z tej choroby należy określić mianem leczenia bądź terapii, przy czym ważne jest zaznaczenie, iż schorzenie dotyka zarówno ciała, jak i umysłu. Właśnie dlatego podjęte leczenie powinno obejmować sferę fizyczną i psychiczną. Ponadto chorobie alkoholowej mogą towarzyszyć inne schorzenia, jak np. marskość wątroby, choroby nerek, wrzody żołądka, podwyższone ciśnienie czy choroby serca, a także depresja, urazy neurologiczne.

 

Kiedy warto skorzystać z terapii alkoholowej?

Po pomoc warto zwrócić się jak najwcześniej. Im mniej zaawansowany jest problem, tym większe może być prawdopodobieństwo wyjścia z choroby. Należy jednak pamiętać, że jeśli osoba uzależniona nie wyraża prawdziwej chęci podjęcia leczenia, może nie przynieść ono rezultatu bądź zapewnić jedynie krótkotrwały efekt. Gdy Pacjent nie trafił do nas z własnego przekonania, po zakończeniu terapii alkoholowej może ponownie sięgnąć po wódkę, piwo, wino lub inny napój wyskokowy.

Często osoby dotknięte chorobą nie zdają sobie z tego sprawy we wczesnych fazach jej rozwoju. Piją w towarzystwie, przy różnego rodzaju okazjach i dostrzegają, że pomaga im to zrelaksować się, zapomnieć o problemach, sterować swoim samopoczuciem. W tym momencie bliscy mogą zwrócić uwagę, porozmawiać o problemach i być może skorzystać z poradni psychologicznej. Jeżeli na tej fazie nie nastąpi interwencja lub osoba nie chce przyjąć do wiadomości, że ma „problemy z piciem”(co jest częstym zjawiskiem), następuje drugi etap – ostrzegawczy, gdy wzrasta tolerancja na alkohol. Wówczas osoba uzależniona spożywa więcej i częściej różne napoje wyskokowe. Jeżeli nie zostanie zainicjowana terapia alkoholowa, osoba uzależniona wchodzi w fazę krytyczną, gdy całkowicie traci kontrolę na chrobrą co z reguły kończy się fazą przewlekę, kiedy wpada w tzw. ciągi.

Chory może zgłosić się do nas w każdej fazie alkoholizmu. Jednak powodzenie leczenia jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji i to bez względu na postęp choroby.

 

Terapia alkoholowa – jak przebiega?

U osób cierpiących z powodu uzależnienia od alkoholu, konieczne jest oczyszczenie ciała z toksyn. Dlatego jednym z elementów terapii alkoholowej jest detoks. Polega na odtruciu organizmu i usunięciu z niego szkodliwych substancji, co pozwala poprawić kondycję oraz rozpocząć pracę nad uzależnieniem na poziomie psychiki. Dzięki detoksowi chory jest w stanie świadomie uczestniczyć w zajęciach obejmujących terapię.

Nad przywróceniem równowagi psychicznej Pacjenta pracują psychologowie, którzy mieli już wcześniej kontakt z osobami uzależnionymi. Podczas pierwszych konsultacji prowadzona jest diagnoza, mająca na celu poznanie przyczyn problemu, a także przygotowanie harmonogramu leczenia z uwzględnieniem spotkań z psychologiem. Wizyta pomaga także psychologowi ocenić jaki rodzaj terapii może być najbardziej pomocy, przy czym możliwe jest połączenie zarówno spotkań indywidualnych, jak i w grupie. Niekiedy może być konieczne połączenie działań terapeutycznych z leczeniem farmakologicznym.

Jedną z form leczenia choroby alkoholowej jest terapia przeprowadzana w ośrodku. Z reguły tego rodzaju obiekty – podobnie jak nasz – są usytuowane w spokojnej okolicy, która sprzyja wyciszeniu. Decydując się na taką formę pomocy, chory może liczyć na opiekę medyczną i psychologiczną, a także na zapełniony harmonogram dnia – co bardzo pomaga przy próbie zmian dotychczasowych, codziennych nawyków. Konkretny, starannie przestrzegany plan dnia i żelazne zasady ośrodka pomagają w wykształceniu nowych przyzwyczajeń.

 

Jaki jest cel leczenia?

Terapia alkoholowa ma na celu przede wszystkim zmianę zachowań chorego – czyli zrezygnowanie z sięgania po napoje wyskokowe. Skuteczne leczenie to takie, dzięki któremu chory nauczy się radzić sobie ze stresem bądź innymi negatywnymi emocjami bez alkoholu. Ponadto zacznie funkcjonować w społeczeństwie zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi, nie naruszając zasad dobra społecznego. Istotnym elementem terapii jest nauka asertywności, a konkretnie świadomego odmawiania osobom, które częstują alkoholem.